[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Zadnje čase je veliko govora o zakisanosti telesa in posledično o 100 in 1 načinu kako se razstrupiti. Pa sploh vemo kaj pomeni zakisanost telesa, kako do tega pride in kakšni so znaki?
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Nekaj o delovanju telesa
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Naše zdravje se začne z ravnovesjem kislinsko-bazičnega stanja v našem telesu. Ravnovesje je izredno pomembno za pravilno delovanje vseh organskih sistemov. Nekatere celice potrebujejo bolj in druge manj bazično okolje. Če pH vrednost ni primerna njihovim potrebam imajo te težave s sprejemanjem hrane in kisika in posledično ne morejo porabiti vseh hranil za energijo in obenem izločiti celičnih odpadkov. Kar s časom privede do zakisanosti telesa.
Kljub veliki pomembnosti uravnavanja kislo-bazičnega ravnovesja v našem telesu, se s tem v večini ne ukvarjamo. Verjetno zaradi premajhnega znanja, saj se o tem premalo govori.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9303″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Kaj privede do zakisanosti telesa?
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Naši predniki niso poznali izraza zakisanost telesa, saj sta bila življenjski slog, hrana in okolje povsem druga zgodba. Onesnažen zrak, takšna in drugačna kozmetika, stresno življenje, živila z visokimi vsebnostmi beljakovin, maščob, ogljikovi hidrati v obliki sladkorja, testenine, kruh, peciva, pitje sladkih pijač, alkohola, mala količina zaužite sveže zelenjave in sadja, premalo gibanja …
Vse našteto povzroča prenasičenost našega telesa s strupi, ki pa vodi v zakisanost.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Pokazatelji zakisanosti
[/vc_column_text][vc_column_text]
Kadar je telo dalj časa obremenjeno z odvečnimi kislinami nastopijo razne zdravstvene težave. Pojavijo se simptomi, kot so pomanjkanje energije, kronična utrujenost, slabost, bruhanje, driska, spahovanje, napihnjenost, glavoboli, napenjanje, pekoč občutek pri uriniranju, tiščanje v želodcu, slab zadah …
Vse to so znaki, s katerimi nam telo želi povedati, da je potrebno ukrepati.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9305″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Lasten sistem za razstrupljanje
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Naša glavna orožja v boju proti strupom so jetra, ledvice, koža, pljuča, limfni sistem in črevesje. Imenujemo jih tudi naš naravni sistem za razstrupljanje. Ko je del tega sistema obremenjen pride do zakisanosti, takrat telo potrebuje našo pomoč.
Vsi vemo, da je najboljša preventiva, pa vendar vedno ne gre brez vnosa živil, ki niso najbolj zdrava za naše telo. Obstajajo različni načini učinkovitega razstrupljanja telesa, ki vodi do boljšega telesnega in duševnega počutja.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Nekaj nasvetov
[/vc_column_text][vc_single_image image=”9339″ img_size=”1300×380″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Omejite vnos soli. Saj je ta sestavljena iz natrija in klorida. Ki lahko do zakisanosti.
Uživajte veliko sadja in zelenjave. V jedilnik vključite živila, ki imajo moč razstrupljanja, to so artičoke, avokado, česen, jabolka, kivi, rdeča pesa, suhe slive, zelje, ohrovt, brstični ohrovt, špinača, cvetača.
Zaužijte zadostno količino tekočin. Za splakovanje strupov iz telesa potrebujemo vodo. Tekočine v telo vnašamo tudi z juho, čaji in drugimi pijačami, ki pa naj ne bodo sladkane.
Več se gibajte. Premalo gibanja na svežem zraku povzroča zmanjšanje prekrvavitve in oskrbljenost kisika v tkivih, vendar tudi pretiravanje z gibanjem ni priporočljivo, saj povečujejo zakisanost z mlečno kislino. Zato je potrebno slediti načelu zmernosti.
Več spite in si vzemite kakšno minuto več za počitek. Z zadostno količino spanja in počitka bo telo imelo več energije za premagovanje danih ovir.
Izogibajte se predelani hrani. Idealno bi bilo, da zaužijete več polnovredne in raznolike hrane, ki je biološko pridelana.
Izogibajte se pijačam z dodanimi sladkorji, kavi in alkoholu. Z uživanjem omenjenih pijač le še spodbujamo zakisanost.
Uživajte hranila, bogata z magnezijem, kalcijem in kalijem. Ta poskrbijo za nevtralen – bazičen pH, ki kostem pomaga, da absorbirajo kalcij in so na ta način bolj trdne.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Za vas smo pripravili 3 recepte za razstrupljevalne smoothije, ki pa so le majhen korak do boljšega kislinsko-bazičnega stanja vašega telesa.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
- 1/2 skodelice domačega jabolčnega soka
Liste špinače in steblo zelene očistimo, operemo in osušimo. Kivi in kumaro olupimo in narežemo na koščke. V električni mešalnik dodamo koščke kivija in kumare, steblo zelene, špinačne liste, domač jabolčni sok in vse skupaj gladko zmešamo. Pripravljen smoothie nalijemo v kozarec, dodamo žličko lanenih semen in takoj spijemo. Sladkosnedi lahko v smoothie dodate še žličko medu.
[/vc_column_text][vc_video link=”https://youtu.be/-It6qP4HfAs”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
- ½ zelenega jabolka
- 1 skodelica svežega ali zmrznjenega ananasa
- 1 sveža ali zmrznjena banane
- Košček ingverja
- Pest špinače
- 3 vejice svežega peteršilja
- 1dl vode z žličko limetinega soka
[/vc_column_text][vc_column_text]
Liste špinače in vejice peteršilja očistimo, operemo in osušimo. Jabolko, banano, ananas in ingver olupimo in narežemo na koščke. Limeto ožamemo in dodamo žličko iztisnjenega soka k vodi. V električni mešalnik dodamo koščke jabolka, ananas, banano, špinačne liste, peteršilj, košček ingverja in vodo z limeto. Vse skupaj gladko zmešamo. Pripravljen smoothie nalijemo v kozarec, potresemo s peteršiljem in takoj spijemo.
[/vc_column_text][vc_video link=”https://youtu.be/BpdahlxFmeI”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
- 1 skodelica zmrznjenih borovnivc
- 1 sveža ali zmrznjena banana
Vejice peteršilja očistimo, operemo in osušimo. Avokado prepolovimo, odstranimo koščico in olup ter ga narežemo na koščke. Banano olupimo in jo narežemo na kolobarje. V električni mešalnik dodamo borovnice, banano, avokado, peteršilj, žličko kurkume, vodo in jabolčni kis. Vse skupaj gladko zmešamo. Pripravljen smoothie nalijemo v kozarec, dodamo sveže borovnice in takoj spijemo.
[/vc_column_text][vc_video link=”https://youtu.be/iL3f6Eq1BIE”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
[/vc_column][/vc_row]