Vsebina prispevka
Jetra so največja žleza v telesu in takoj za kožo drugi največji organ. Služijo kot nekakšna čistilna naprava našega telesa. Odgovorna so za čiščenje krvi, odstranjevanje toksinov, pretvorbo hranil v energijo, shranjevanje vitaminov in mineralov… Brez dvomov lahko rečemo, da so jetra najbolj deloven organ v našem telesu.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jetra so največja žleza v telesu in takoj za kožo drugi največji organ. Služijo kot  nekakšna čistilna naprava našega telesa. Odgovorna so za čiščenje krvi, odstranjevanje toksinov, pretvorbo hranil v energijo, shranjevanje vitaminov in mineralov… Brez dvomov lahko rečemo, da so jetra najbolj deloven organ v našem telesu.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”8639″ img_size=”1300×380″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nekaj o jetrih

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jetra so naša največja in najpomembnejša žleza, ki opravlja različne bistvene naloge v našem telesu. Od proizvodnje beljakovin, holesterola, žolča, shranjevanje vitaminov in mineralov. Pomembne so razgrajevanje toksinov, kot so alkohol, droge in ostali toksini.
So edini organ v našem telesu, ki lahko nadomesti okvarjene celice z novimi, zdravimi celicami. Vendar ob preveliki poškodbi celic, jetra ne zmorejo nadomestiti izgube, takrat se pojavijo bolezni. Ker pa jetra ne povzročajo bolečin in se resni bolezenski znaki kažejo šele ob prizadetih 75% jetrnega tkiva, je bolezni oziroma okvare težje odkriti.
Zato je še kako pomembno, da jetra ohranjamo v dobri formi!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kaj škoduje jetrom?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jetra so del prebavil, zato nanje vpliva vse kar zaužijemo.
Poškodbe jeter po navadi pripisujemo alkoholizmu, vendar obstajajo tudi drugi dejavniki tveganja, kot so debelost, kajenje, zdravila, stresno življenje, avtoimunske bolezni…

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Alkohol
Vsi se zavedamo škodljivih učinkov alkohola na naša jetra. Okoli 10 do 15 odstotkov ljudi, ki pogosto pijejo alkohol, bo s časoma razvilo poškodbe jetrnega tkiva in cirozo. Ciroza jeter je stanje brazgotinjenja organa, ki se ves čas želi obnavljati, a mu to ne uspe.
Prekomerno pitje alkohola uniči naša jetra in poveča tveganje za prezgodnjo smrt.
Kajenje
Glede na znanstvene raziskave ameriških znanstvenikov naj bi bilo kajenje vzrok za skoraj polovico vseh oblik raka jeter. Kajenje zaradi škodljivih kemikalij uničuje človeško telo in poveča oksidativni stres v njem. To je še en razlog, da prenehate s kajenjem!

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8624″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Debelost
Debelost lahko povzroči zamaščenost jeter, do katere pride, ko se v celicah jeter nabere preveč maščobe. To lahko privede do ciroze ali celo odpovedi jeter. Večje tveganje za nastanek težav imajo ljudje med štiridesetim in petdesetim letom, a mladostniki niso izključeni.  

[/vc_column_text][vc_column_text]

Razstrupljanje jeter

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Dobra stvar jeter je, da imajo največjo sposobnost regeneracije, vendar le če začnemo pravi čas.
Vsekakor je pomembno izogibanje škodljivim dejavnikom, ki smo jih že omenili. Uživati je potrebno zadostno količino sadja in zelenjave, v prehrano pa vključiti veliko vitaminov in mineralov.  Čiščenje jeter s prehrano, zadostnim vnosom tekočine in zadostnim gibanjem prispeva k zniževanju holesterola v krvi, uravnavanju telesne teže, rednem odvajanju blata, uravnavanju visokega krvnega tlaka in splošnem boljšem počutju, ki ga posledično spremlja več energije.
Tudi narava nas je obdarila z rastlinami, ki se tradicionalno uporabljajo za krepitev jetrnih funkcij. Nekaj teh je pegasti badelj, regrat, listi artičoke, kurkuma.
Po pomoč k razstrupljanju se lahko obrnete tudi k izvrstnim prehranskim dopolnilom, ki s kombinacijo zdravilnih rastlin poskrbijo, da bodo vaša jetra prejela podporo, ki jo potrebujejo.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

Vsebina prispevka
Razlika med bolniško posteljo in negovalno posteljo na naročilnico

Bolniška postelja in negovalna postelja: poznate razliko?

Izrazi bolniška postelja in negovalna postelja se pogosto uporabljajo izmenično, čeprav označujeta različne pripomočke. Čeprav se zdi, da gre za podobne izdelke, so njihove funkcije, namen in okolje uporabe bistveno različni. Da bi vam olajšali razumevanje in pomagali pri izbiri prave postelje, smo pripravili podroben pregled razlik med bolniškimi in negovalnimi posteljami.

Preberi več »
Električna negovalna postelja na naročilnico pri Medic-Um STORE

Električna negovalna postelja: kakšne so njene prednosti in kdaj vam pripada naročilnica?

Električne negovalne postelje so nepogrešljiv medicinski pripomoček za osebe z dolgotrajno potrebo po oskrbi, omejeno mobilnostjo ali kroničnimi boleznimi. Omogočajo boljšo kakovost življenja za uporabnika in skrbnike, saj ponujajo številne funkcionalnosti za večje udobje in varnost. Poleg tega njihova uporaba pomaga preprečiti zaplete, kot so preležanine in druge zdravstvene težave. V tem članku bomo podrobneje razložili vse prednosti teh postelj ter opisali, kako jih pridobiti prek slovenskega zdravstvenega sistema. Poseben poudarek bomo namenili storitvam, ki jih nudi Medic-UM Store, vključno z brezplačno dostavo, montažo in predstavitvijo uporabe.

Preberi več »
Medicinski pripomočki na naročilnico ZZZS v Medic-UM Store

Kaj so medicinski pripomočki na naročilnico in kdo jih lahko pridobi?

Medicinski pripomočki na naročilnico so nepogrešljivi pri oskrbi bolnikov s kroničnimi boleznimi, invalidov in drugih posameznikov, ki potrebujejo pomoč za boljšo kakovost življenja. Ti pripomočki so pacientom na voljo preko zdravstvenega sistema in so v mnogih primerih v celoti kriti s strani zdravstvenega zavarovanja. V tem članku bomo razložili, kaj natančno so medicinski pripomočki na naročilnico, kdo jih lahko pridobi in kako poteka postopek pridobitve.

Preberi več »

Preglejte ostale zanimive prispevke

0