Vsebina prispevka
Vsako leto 25. maja obeležujemo svetovni dan bolezni ščitnice, ki so zelo v porastu po vsem svetu in prizadenejo ljudi vseh starosti. Namen je povečati ozaveščenost javnosti o boleznih ščitnice, in sicer o pomenu njihovega pravočasnega odkrivanja, zdravljenja in preprečevanja.
Ščitnica

Kaj je ščitnica?

Ščitnica je žleza v obliki metulja, ki se nahaja na sprednjem delu vratu, tik pod Adamovim jabolkom in je ovita okoli sapnika. Proizvaja dva hormona T3 (tiroksin) in T4 (trijodotironin). Čeprav je mala žleza ima zelo pomembno vlogo v telesu, saj uravnavo presnovo v telesu in je tudi pomembna pri razvoju ploda in otroka. Za tvorbo ščitniških hormonov je potreben ustrezen vnos joda.

Kako deluje ščitnica?

Ko ščitnica deluje pravilno, nenehno proizvaja hormone, jih sprošča in nato proizvaja nove hormone, ki nadomestijo uporabljeno. To ohranja metabolizem in delovanje vseh telesnih sistemov pod nadzorom. Količino ščitničnih hormonov v krvnem obtoku nadzira hipofiza, ki se nahaja v središču lobanje pod možgani. Ko hipofiza zazna pomanjkanje ali preveč ščitničnega hormona, prilagodi svoj hormon (tiroidno stimulirajoči hormon ali TSH) in ga pošlje v ščitnico, da uravnoteži količine. Če je količina ščitničnih hormonov previsoka ( hipertiroidizem ) ali prenizka (hipotiroidizem), je prizadeto celotno telo.

Zakaj je ščitnica pomembna?

Ščitnični hormoni so nujno potrebni za normalno delovanje celotnega organizma:
  • skrbijo za uravnavanje telesne temperature, pravilno delovanje srca,
  • pospešujejo presnovo maščob, beljakovin, vitaminov in ogljikovih hidratov,
  • učinkujejo na skoraj vsa pomembna tkiva in organe (mišice, kožo, kosti, možgane, srce, prebavila).
Ščitnica
Ščitnica je pomembna za življenje

Kaj potrebuje ščitnica za pravilno delovanje?

Za zagotovitev pravilnega delovanja ščitnice je ključnega pomena uživanje zadostne količine joda oziroma soli. Odrasel človek bi mogel dnevno zaužiti 180 µg joda na dan. Špinača, zelje, morski sadeži, morske ribe vsebujejo veliko soli, vendar ne dovolj, zato je izredno pomembno, da pri pripravi obrokov uporabljate jodirano morsko sol.  

Priporočeni dnevni vnos soli:

  • mladostniki – 200 μg
  • nosečnice – 230 μg
  • odrasle osebe – 180-200 μg
  • doječe matere – 260 μg

Težave in simptomi bolezni ščitnice

  • HIPERTIROIDIZEM

Ko ščitnica proizvaja preveč ščitničnega hormona povzroči hipertiroidizem. Kar pomeni, da vaše telo prehitro porablja energijo in vas utruja, povzroči pospešen srčni utrip, nenadno izgubljate težo, ne da bi to želeli in postanete tesnobni. Lahko se pojavi tudi povečana ščitnica ali golša, težave s spanjem in vidom.
  • HIPOTIROIDIZEM

Po drugi strani pa lahko vaša ščitnica proizvaja premalo ščitničnega hormona in povzroči hipotiroidizem. To stanje se običajno zgodi, ko pride do vnetja ščitnice ali pomanjkanja joda. Lahko se nenadno zredite, pojavijo se lahko težave z zaprtjem, napenjanjem in zgago.

Zakaj je pomembno, da se težave ščitnice odkrijejo in zdravijo pravočasno?

Če je ščitniškega hormona preveč ali premalo lahko nastanejo hujše težave s srcem. Pri hipotiroidizmu privede do povišanega holesterola v krvi in lahko povzroči aterosklerozo. Pri hipetiroidizmu pa vaše srce deluje hitreje, zato lahko privede do infarkta ali se ščitnica poveča in nastanejo v njej vozlički. Lahko se pojavi tudi rak ščitnice, ki je redka bolezen in je v celoti ozdravljiva, če je odkrita pravočasno.

Zdravljenje bolezni ščitnice

Pri povišanih vrednostih ščitniških hormonov vas bo vaš osebni zdravnik napotil specialistu za ščitnico- tirologu. Ta vam bo odredil dodatne preiskave krvi, ter vas napotil na slikanje, ultrazvok ali punkcijo. O nadaljnjih ukrepih se bo odločil na podlagi izvidov.
  • Povečano delovanje ščitnice lahko zdravimo s pomočjo zdravil, z radioaktivnim jodom in v najhujših primerih tudi z operacijo.
  • Zmanjšano delovanje ščitnice se zdravi z dodajanjem ščitniških hormonov (levotiroksine) in je neozdravljivo. Zdravilo je potrebno jemati vse življenje.
Zdravljenje bolezni ščitnice
Zdravljenje bolezni ščitnice

Če opazite da vaše težave trajajo dlje časa, vzrok ostaja nepojasnjen si dajte preveriti ščitniške hormone, saj v primeru hipotiroidizma ali hipertiroidizma lahko privede do hujših zdravstvenih težav!

Vsebina prispevka
Razlika med bolniško posteljo in negovalno posteljo na naročilnico

Bolniška postelja in negovalna postelja: poznate razliko?

Izrazi bolniška postelja in negovalna postelja se pogosto uporabljajo izmenično, čeprav označujeta različne pripomočke. Čeprav se zdi, da gre za podobne izdelke, so njihove funkcije, namen in okolje uporabe bistveno različni. Da bi vam olajšali razumevanje in pomagali pri izbiri prave postelje, smo pripravili podroben pregled razlik med bolniškimi in negovalnimi posteljami.

Preberi več »
Električna negovalna postelja na naročilnico pri Medic-Um STORE

Električna negovalna postelja: kakšne so njene prednosti in kdaj vam pripada naročilnica?

Električne negovalne postelje so nepogrešljiv medicinski pripomoček za osebe z dolgotrajno potrebo po oskrbi, omejeno mobilnostjo ali kroničnimi boleznimi. Omogočajo boljšo kakovost življenja za uporabnika in skrbnike, saj ponujajo številne funkcionalnosti za večje udobje in varnost. Poleg tega njihova uporaba pomaga preprečiti zaplete, kot so preležanine in druge zdravstvene težave. V tem članku bomo podrobneje razložili vse prednosti teh postelj ter opisali, kako jih pridobiti prek slovenskega zdravstvenega sistema. Poseben poudarek bomo namenili storitvam, ki jih nudi Medic-UM Store, vključno z brezplačno dostavo, montažo in predstavitvijo uporabe.

Preberi več »
Medicinski pripomočki na naročilnico ZZZS v Medic-UM Store

Kaj so medicinski pripomočki na naročilnico in kdo jih lahko pridobi?

Medicinski pripomočki na naročilnico so nepogrešljivi pri oskrbi bolnikov s kroničnimi boleznimi, invalidov in drugih posameznikov, ki potrebujejo pomoč za boljšo kakovost življenja. Ti pripomočki so pacientom na voljo preko zdravstvenega sistema in so v mnogih primerih v celoti kriti s strani zdravstvenega zavarovanja. V tem članku bomo razložili, kaj natančno so medicinski pripomočki na naročilnico, kdo jih lahko pridobi in kako poteka postopek pridobitve.

Preberi več »

Preglejte ostale zanimive prispevke

0