Kaj je ščitnica?
Ščitnica je žleza v obliki metulja, ki se nahaja na sprednjem delu vratu, tik pod Adamovim jabolkom in je ovita okoli sapnika. Proizvaja dva hormona T3 (tiroksin) in T4 (trijodotironin). Čeprav je mala žleza ima zelo pomembno vlogo v telesu, saj uravnavo presnovo v telesu in je tudi pomembna pri razvoju ploda in otroka. Za tvorbo ščitniških hormonov je potreben ustrezen vnos joda.
Kako deluje ščitnica?
Ko ščitnica deluje pravilno, nenehno proizvaja hormone, jih sprošča in nato proizvaja nove hormone, ki nadomestijo uporabljeno. To ohranja metabolizem in delovanje vseh telesnih sistemov pod nadzorom. Količino ščitničnih hormonov v krvnem obtoku nadzira hipofiza, ki se nahaja v središču lobanje pod možgani. Ko hipofiza zazna pomanjkanje ali preveč ščitničnega hormona, prilagodi svoj hormon (tiroidno stimulirajoči hormon ali TSH) in ga pošlje v ščitnico, da uravnoteži količine. Če je količina ščitničnih hormonov previsoka ( hipertiroidizem ) ali prenizka (hipotiroidizem), je prizadeto celotno telo.
Zakaj je ščitnica pomembna?
- skrbijo za uravnavanje telesne temperature, pravilno delovanje srca,
- pospešujejo presnovo maščob, beljakovin, vitaminov in ogljikovih hidratov,
- učinkujejo na skoraj vsa pomembna tkiva in organe (mišice, kožo, kosti, možgane, srce, prebavila).
Kaj potrebuje ščitnica za pravilno delovanje?
Priporočeni dnevni vnos soli:
- mladostniki – 200 μg
- nosečnice – 230 μg
- odrasle osebe – 180-200 μg
- doječe matere – 260 μg
Težave in simptomi bolezni ščitnice
HIPERTIROIDIZEM
HIPOTIROIDIZEM
Zakaj je pomembno, da se težave ščitnice odkrijejo in zdravijo pravočasno?
Če je ščitniškega hormona preveč ali premalo lahko nastanejo hujše težave s srcem. Pri hipotiroidizmu privede do povišanega holesterola v krvi in lahko povzroči aterosklerozo. Pri hipetiroidizmu pa vaše srce deluje hitreje, zato lahko privede do infarkta ali se ščitnica poveča in nastanejo v njej vozlički. Lahko se pojavi tudi rak ščitnice, ki je redka bolezen in je v celoti ozdravljiva, če je odkrita pravočasno.
Zdravljenje bolezni ščitnice
- Povečano delovanje ščitnice lahko zdravimo s pomočjo zdravil, z radioaktivnim jodom in v najhujših primerih tudi z operacijo.
- Zmanjšano delovanje ščitnice se zdravi z dodajanjem ščitniških hormonov (levotiroksine) in je neozdravljivo. Zdravilo je potrebno jemati vse življenje.
Če opazite da vaše težave trajajo dlje časa, vzrok ostaja nepojasnjen si dajte preveriti ščitniške hormone, saj v primeru hipotiroidizma ali hipertiroidizma lahko privede do hujših zdravstvenih težav!